Burada yazılanların tamamen gerçek veya hayal ürünü olduğunu söyleyemem.

Bir itiraf, fizik kavramlarını dine uyarlayışım

Herkese merhaba,
Hiç uyanmak istemediğim bir salı gününe daha uyandım. Mesele salı gününde değil elbette, daha özgür bir dünyaya uyanamamam da. İnsanoğlu işte bu olmasa başka bir şeye kulp takacak, hiçbir şey yetmeyecek, tatmin olmayacak bunun da çok iyi farkındayım.

Fizikte vardır ya hani yer değiştirme ve alınan yol kavramları. Bu kavramları öğrenmeye çalışırken aklıma şu gelirdi hep (düşünüyorum da fiziğe kafamın basmayacağı en başından belliymiş aslında :D) Alınan yol, kişinin yola çıktığında kat ettiği mesafe, yer değiştirme ise bundan farklı. Örneğin bir çöp adamın gittiği yol çok olabilir ama bir bakmışsın git-gel’li bir yolu tercih edip yine en başa dönmüştür. Yani yer değiştirmesi koca bir sıfırdır. İşte hayattaki yolumuz da bana hep bunu hatırlatır. Herkesin bir karakteri ve zaafları vardır ama farklı farklıdır. Bencil-cimri birinin, bir insana maddi yardımda bulunmasıyla fedakar bir insanın bu yardımı gerçekleşmesi aynı değildir. Çünkü biri zaten yarışa daha önde başlamıştır yani fıtraten ileridedir o paylaşma kabiliyeti doğuştan yüklenmiştir ona. Ama diğeri kendinde olmayan bir özelliği geliştirmiştir ve o fedakar insanla aynı seviyeye gelmiştir. Yani yer değiştirmesi daha fazladır. İkisinin de yaptığı iyiliği aynı kulvarda ve aynı sevap point miktarında göremeyiz, demem o ki bu fizik kanunlarına bile aykırıdır 😀 Hayat boyu ne kadar iyi olursan ol, yarışın bitmesine yakın bir zamanda bulunduğun yere dönersen bunun bir anlamı olmayabilir, bu sebeple insan kendiyle daima bir yarış içindedir. Her gün bir öncekinden ileri gitmeye çaba göstermelidir, çünkü yarışın ne zaman son bulacağı bilgisi bizde mevcut değildir. Hadiste de belirtildiği gibi:

Bir günü, diğerine eşit olan ziyandadır.

İşte bu yüzden Allah’ın adaletine sığınıyor, güveniyoruz. O, tüm bulunduğumuz konumları ve yer değiştirme miktarlarımızı en iyi bilendir 🙂Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir