Burada yazılanların tamamen gerçek veya hayal ürünü olduğunu söyleyemem.

İyi uykular, tatlı rüyalar

İyi uykular, tatlı rüyalar

Geçen hafta Tansu Oskay’ın uyku eğitim stratejisini ele alan “Uykusuz anne kalmasın” kitabından özet bilgiler paylaşmıştım. Bugün de dünyada The Sleep Lady olarak bilinen Kim West’in “İyi Uykular, Tatlı Rüyalar” kitabından birkaç özet paylaşacağım. Bu kitapta değinilen çok fazla konu var ve hepsini ele almak zaman alabilir. Bu sebeple bir kerede paylaşmak yerine bölüm bölüm size sunacağım.

Bölüm 1: 

Bu bölümde uyku sorunlarına geliştirecek çözümlerin genel değil de çocuğa özgü olması gerektiği anlatılmıştır. Her çocuk farklıdır bu sebeple uyku eğitimini hazırlarken onun gelişimi göz önüne alınmalıdır. Eğitim bir gecede değil; zamanla, sabırla ve çocuğun fiziksel-mental sağlığına zarar vermeden -ağlatmaya bırakmadan- olmalıdır.

Bu programa sadece anne değil; çocukla ilgilenen herhangi bir kimsenin de yüzde yüz bağlı olması gerekiyor.

Unutmayın başarı ancak tutarlılık, işi sonuna kadar götürmek ve sabırla mümkün olacaktır der Kim West. 

Bölüm 2:

-Düzenli uyku saati kilit noktadır. Ancak hafta sonları bir saat kaydırmak düzeni bozmaz.

-Uykunun süresi kadar kalitesi de önemlidir. Yani doğru tür uyku (desteğe muhtaç olmadan kesintisiz ve hareketsiz), doğru saatlerde uyumak, tıbbi nedenlerle kesintiye uğramayan uyku.

-Bebeklere kendi kendilerine uykuya dalma öğretilmelidir. Bu öğrenilen bir beceridir. Bu beceriyi geliştirebilmeleri için çocuklarımızı şefkatle yönlendirmemiz, onlara okumayı öğretmek kadar önemlidir. Bebeğinizi uykulu ama henüz uyanıkken yatağına yatırın. 

-Çocuğun sadece yatma saatinde değil, gece veya gündüz uykusundan uyandığı zaman da kendi kendine yeniden uykuya dalmayı becermesi önemlidir.

-Bebeğin “uykuya dalma desteği”, bir başka deyişle uyuması adına yapılan olumsuz davranışlar olmadan kendi kendine uykuya dalabilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki; bebeği rahatlatmak adına yapılan parmak emmek, saçlarıyla oynamak, mırıldanmak, şarkı söylemek gibi olumlu davranışlar da vardır.

-Uykuya dalma desteğine son vermek ebeveynler için olduğu kadar bebek için de zorlayıcıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir