Burada yazılanların tamamen gerçek veya hayal ürünü olduğunu söyleyemem.

Kafama takılan şu kilo meselesi

Kafama takılan şu kilo meselesi

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Nedir?.Bugün itibariyle martın yarısını bitirdik. Hamilelerin bu hafta hesabını anlamazdım pek ama 28. haftamdayım (genelde 40 olunca bitiyor). Aslında hafta olarak düşününce daha üç ayım var gibi. Ay olarak düşününce de koskoca 7 ay bitmiş be diyorum. Herkesi bilmem ama 7 ay benim için dönüm noktası gibi bir şey. Artık bebek doğsa da -Allah’ın izniyle- yaşama oranı yüksek. Ayrıca eşimde 7 aylıkken doğmuş, acaba genetiğin nasıl bir payı var diye düşünüyorum. Çok tuhaf hem bir an önce kavuşmak istiyorsunuz(son aylarda gelen o fazla kiloları da almış olmam). Hemde bunu söyleyince korkuyla karışık bir vicdan azabı duyup yok canım ben daha beklerim sağ salim sağlıklı doğsun diyorsunuz. Hatta bir tek ben böyle düşünüyor olamam diyorum ama bu düşüncemi ilk sizle paylaşıyorum, beni rahatlatın 🙂

Peki neredeyse ilk 15 hafta kilo almayıp da sonraki o üç aylık gibi kısa bir sürede 10 kiloya yakın kiloyu birden almama ne demeli? Yok şu kadar aldım yok şu kadar fazlam var diyen hamile kadınları oldum olası sevmezdim, hatta çocuğu olmayan bir çok kadına bakınca bu şımarıklık gibi gelirdi. Tamam ama birden almak gözümü korkuttu. Ve öyle aman aman denecek bir iştaha da sahip değilim. Ancak ilk zamanlar canım çikolata, tatlı hiç istemezken işte bu sürede götürmüş olabilirim. Birde ben hep zannederdim ki bu kilolar yemekten kaynaklanıyor. Yok hiç öyle değilmiş! Valla on kilo alacak kadar bişey yemedim ben. Ah bu genetiğin gözü kör olsun. Annem dediydi sonra birden alırsın diye.

Neyse, ben artık biraz dikkat etme moduna girdim. Şu birkaç gündür tatlıdan uzak durmaya çalışıyorum. Ya da günde bir tane dondurma olabilir. O da mı çok? Durun ya alıştıra alıştıra keseyim bari. Günde kaç paket çikolata, tatlı yiyordum ben de az değilmişim demek ki..

Bundan sonra hedefim toplamda 20 kiloyu aşmamak 😀 Gerçekten duyuyorum da hamilelikten sonra çok kolay veriliyormuş. Doğumda zaten 7 kilo falan gider (inşallah) çocuğu 3.5 tan saydım. Suyu muyu, plesentası derken, bir de hastaneden çıkınca ödem giderse. Ne 7 si ya 10 kilo verdim say. Sonra emzirmek denen favorim sportif aktivitem var daha. Ya şaka gibi değil mi günlük 600-700 kalori gidiyormuş. Tamam hemen gitmesin yavaş yavaş gitsin acelemiz yok ya. En azından ikinci çocuk olmadan önce istenen kiloya kavuşmak lazım diye düşünüyorum. Belki de annelerimizin yaptığı hatalardan biri budur. Kendimize hedef koyup o kiloya ulaşmak için azmetmek lazım. Aman yine büyük konuşmayayım da. Hayata 4 kiloyla gözlerini açmış, sürekli balık etli olma şanını yaşamış ben, bir de tabii canım genetik faktörü. Yok ya ben yine az kilo almışım diyorum bazen.

O değil de kursta iki kız var hamile bunlar. Biri 32 sanırım diğeri de 33. haftasında falan. Bu ileride olan bayağı kilo almış dediğine göre, karnı büyük ama ondan ziyade vücudu ödem yapmış vaziyette yani dışarıdan belli oluyor. Diğer arkadaşta sadece 6 kilo almış ve neredeyse benimle aynı olan bir karnı var(!) Çıkışta hastane doktor muhabbeti yapıyorlar. Fazla kilo alan arkadaş diğerine bakıp bana diyor ki bak dikkat et sen de benim gibi olacağa benziyorsun. Diğeri de evet karnımız neredeyse aynı diyor. Ben o an nedense pek bir şey söylemiyorum ama sonradan sinirim bozuluyor nedense. Olur ya o an cevap veremediğin tüm laflar gece yastığa yatınca belirir kafanda! Dönüşte karnım kazınıyor alıyorum bir kır pidesi elime. Yaklaşık 2-3 km yürüyorum. Yolda da sinir oluyorum tabii.

Bir kere benim sadece göbeğim var ve hamileliğim arkadan bakınca bile belli olmuyor yani yanlara taşmadı bile. Ayrıca herkesin bünyesi, hamileliği bir olacak diye bir kanun mu var sanki?! O az kilo alan kız bence anormal değil. 6 kilo nedir ya? İnsan utanır. Tamam az kilo alırsın eyvallah da milletin psikolojisini bozmaya ne gerek var, bunu neden kendine görev edindin acaba anlatır mısın biraz? Bu kızın annesi de çok almamış hamileliğinde al işte genetik diyorum! Bir de fazla çalışan tiroid rahatsızlığı var ki bu rahatsızlığı olanlar genelde zayıf olurlar hatta ne yerse kilo almazlar bilirsiniz. He bu arada bu kız yine de benden kilolu duruyor, boyu da kısa.

Ben çok şükür halimden memnun arkadaş, hamile kadınlara kilo muhabbeti yapmayın, germeyin milleti. Ben bu zamana kadar hamile kimi gördüysem “aa ne güzel çok kilo almamışsın” dedim hep. Aralarında 30 kilo alanlar da vardı ama “yok canım belli olmuyor, hem doğumdan sonra gidiverir onlar” dedim geçtim, sevaba girdim. Ama yaptığım iyilikler dönüp, dolaşıp bana gelmiyor. Lütfen bak, bekliyorum.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir