Burada yazılanların tamamen gerçek veya hayal ürünü olduğunu söyleyemem.

Roaccutane Tedavisi Sonrasındaki Genel Yorumlar ve Hamilelik

Roaccutane Tedavisi Sonrasındaki Genel Yorumlar ve Hamilelik

Merhaba,

Roaccutane ilacını kullananlar çok iyi bilir, kullanmayanlar ise daha çok korkarlar. Ben de korkuyordum. Tabiri caizse öcü gibi bir ilaçtı gözümde. Yüzdeki kuruluklar, hatta soyulmalari dudakların kanaması gibi yan etkileri vardı. Ama neredeyse herkesin ikna olduğu bir konu da vardı ki o da sivilcelerin kökten çözümünün yalnızca bu meret olduğuydu.

Evet ben de 7 ay gibi bir süre kullandım. Şu an pişman mıyım? Değilim tabii ki. Zorda olsa böyle bir sürece sabredip rahata kavuşanlardanım şimdi. Ancak o yan etkileri tekrar yaşayacak olsam şu an (özellikle de lohusalıktan yeni çıkan biri olarak) hiç kaldıracak durumda değilim 🙂 Allah dermansız dert vermesin tabii, büyük konuşmayayım.

Diğer bir nokta ise ilacı kullananların sakat-hastalıklı çocuk doğurma riskiydi. Hatta daha abartı şekilde kısırlık yaptığıydı! Bu ilacı kullanan binlerce insanın daha sonra çocuk sahibi olması pek bir şey fade etmiyordu anlaşılan ve insanlar şunu anlamadılar: eğer o an hamileyseniz bu sizin çocuğunuza etki eder, yani aylar-yıllar sonraya vücudunuzda etkin madde kalması mümkün değil. İlacı 2017 Haziran ayında bitirdim ve üç ay sonra hamile kaldım. Üç ay özellikle bekledim diyemem çünkü beklenmesi gereken süre maksimum bir aydı. Hatta bitirme tezini Roaccutane üzerinden veren tanıdığım bir cildiye uzmanıyla görüştüm bu konuyu. Aslında ilacın birkaç günde vücuttan atıldığını ama tedbir amaçlı bu sürenin bir ay olarak kararlaştırıldığını söylemişti. Çok şükür şimdi çocuğum iki ayını doldurmak üzere ve sağlığında bir problem yok. İçinizi rahat tutun derim.

7 aylık kullanımdan sonra yan etkileri 1 ayı bile bulmadan yok olmuştu. Sivilcelerse sanıyorum 4.-5. aydan sonra yok olmaya başlamıştı. Ancak genel olarak 6 ay süresince kullanılan bu ilacı benim bir ay daha fazla kullanmamın sebebi son ayda bir tane de olsa sivilcemin çıkması ve doktorun tedavi etkili olmaz diyerek bir ay daha sabretmemi söylemeseydi. Tabii “sabretmemi söyledi” demem lafın gelişi; doktorum sağ olsun şehir dışından gelmeme rağmen hiç ilgili bir kadın değildi. Adana Özel Medline Hastanesi’nde Dermatoloji Uzmanı Nalan Kükürt kendileri, insana kendini hasta olarak değil de müşteri olarak hissettiren biri. Ayrıca bu ilacı vermeden önce hamilelik testi istemesi gerekiyordu ben bunu çok sonradan öğrendim. Ya başladığımda hamile olsaydım? Umrunda bile değil maalesef. İlacı bitirme kararınıysa evet artık bıktığım için kendim aldım ve tekrar kontrole gitmedim.

Peki bir sene geçti ve sivilcem çıktı mı? Eskisi gibi oldu mu? Üstelik hamilelik-doğum gibi hormonların tavan-taban yaptığı dönemleri de geçirdim sonuç ne oldu diye sorarsanız söyleyeyim. Hamilelik süresince cildim daha bir güzelleşti zaten bu genel bir bilgi, hele ki halk arasında çocuk oğlansa daha da güzel olunuyormuş doğru mu bilmem 🙂 Bu süreçte sivilcem çıkmadı dersem yalan olur. Ancak ilaç öncesinden farklı olarak; bir gün sabredip ellemediğimde ertesi gün yok olan sivilcelerdi bunlar. Patlatmaya kalktığımdaysa -çok severim- eskiler gibi patlayan, büyürken acı veren, coşkulu sivilceler değildi. Hatta sivilcelerin büyümesi gibi bir durum da olmadı ki. Var oldular ve yok oldular buydu olay. Lohusalık-emzirme dönemindeyse sanki sivilcelerim biraz daha fazla çıkmıştı. Ancak yine söyleyebilirim ki ellemeyince hemen geçiyorlardı. Ve ellesem bile eskisi gibi yüze yayılan, bela tipler değildi. Genel olarak temiz, sağlıklı bir yüze kavuşuyorsunuz. Ama yok taş bebek yok porselen gibi yorumlar yapamam. Ya da ben öyle olmadım. Kişiden kişiye değişebilir etkileri ve faydaları tabii.

Umarım faydalı olabilmişimdir. Merak ettikleriniz, aklınıza takılanlar varsa yorumlarınızı bekliyorum. İlaçsız, sağlıklı günlerimiz olsun.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir